Materiały i konserwacja

Produkty KEMER wykonujemy ze skór naturalnych, materiałów skóropodobnych i różnych materiałów włókienniczych, które dodatkowo mogą być zdobione na mnóstwo innych sposobów np. lakierowane, tłoczone, dziurkowane, nadrukowane wzorami lub pokryte folią bądź warstwą ozdobną. Jako producent galanterii skórzanej jesteśmy przekonani, że skóra naturalna jest jednym z szlachetniejszych materiałów, z którego powstają piękne i trwałe przedmioty. Dbamy, aby każda partia skór spełniała najwyższe normy jakości. Serie torebek są niepowtarzalne i mogą różnić się między sobą.

 

Każdy skórzany produkt jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ skóra będąca materiałem pochodzenia zwierzęcego nie jest jednolita. Wszelkie ślady zadrapań, blizn czy wyblaknięć świadczą o autentyczności. Mimo, że część z nich udaje się zminimalizować w garbarniach, nie zawsze możliwe jest całkowite usunięcie. Nie są one więc wadą materiału, ale potwierdzeniem jego naturalnego pochodzenia.

 

Podstawowe walory skóry naturalnej:

  • zdrowa i przyjazna dla skóry człowieka, nie uczula, nie powoduje odparzeń, przepuszcza powietrze, dzięki czemu stopa może oddychać. Mówi się, że stopa w skórze się nie poci – owszem każda stopa się poci, ale to właśnie naturalna skóra potrafi wchłaniać wilgoć (pot), dzięki czemu wciąż możemy czuć się komfortowo i sucho. Wilgoć ta zostaje następnie odparowana do atmosfery, dlatego też nie powinno się chodzić w tym samym obuwiu codziennie. Raz na jakiś czas należy obuwie przewietrzyć na świeżym powietrzu

 

  • wytrzymała – skóra nie powinna pękać (chyba zostanie nadmiernie osłabiona w procesach garbarskich), jest też odporna na niskie temperatury, nie kruszy się

 

  • elastyczna - dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu obuwie jest wygodne

 

 

Rodzaje skór i materiałów

 

CRAZY HORSE - to gruba skóra, która używana jest w produkcji wytrzymałych butów trekkingowych. Elastyczna i wytrzymała jednocześnie, dzięki czemu wszelkie zginanie, rozciąganie, otarcia czy odbarwienia nie powodują uszczerbku jej parametrów. Skóra crazy horse jest licową skórą olejową. Podczas garbowania jest moczona w naturalnych gorących olejach, co nadaje jej niebywałej trwałości.

 

JUCHT - skóra juchtowa należy do najdroższych i najbardziej szlachetnych ze skór. Niemalowana o naturalnym kolorze piasku. Porównywana jest do surowego drewna – z czasem nabiera lekko cieplejszego koloru, potem staje się miodowa, by w końcu przejść w kolor karmelu. Starzeje się powoli i nierzadko służy kilku pokoleniom ponieważ jest bardzo wytrzymała.

 

OLD LOOK - skóra naturalna poddana specjalnym zabiegom postarzania. Miękka i miła w dotyku.

 

WŁOSKA - ze skóry włoskiej powstaje najbardziej ekskluzywna galanteria wyróżniająca się wspaniałą prezencją. Do produkcji używane są garbniki pochodzenia roślinnego przy zastosowaniu niewielkich ilości lekkich lakierów. W wyniku takiego procesu skórze nadaje się niesamowitej miękkości, gładkości i delikatnego połysku.

 

SKÓRA GALANTERYJNA – gładka skóra bydlęca z matowym lub lekko połyskującym wykończeniem powierzchni. Łączy wytrzymałość ze wszystkimi zaletami skór naturalnych. Dzięki temu, że pigment nakładany jest na powierzchnię lica, skóra galanteryjna jest odporna na codzienne użytkowanie, a więc idealnie nadaje się do wyrobu np. portfeli.

 

NUBUK - jest przygotowywany przez oszlifowanie powierzchni skóry zazwyczaj od strony lica (wierzchnia strona skóry). Charakteryzuje się on krótkim meszkiem i jest dość odporny na zaplamienia i wilgoć. Nubuk to skóra przypominająca w dotyku brzoskwinię. Są to skóry otwarte, chłonne, o doskonałych właściwościach higienicznych. W potocznym słowa znaczeniu „oddychają”.

 

MATERIAŁY SKÓROPODOBNE – tzw. ekoskóry są cieńsze od skór prawdziwych i są bardziej podatne na rozciąganie po podgrzaniu. Imitują prawdziwą skórę. Jest to materiał bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości. Nieprzemakalny, co sprawia, że w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad skórą naturalną.

 

MATERIAŁY WŁÓKIENNICZE – czyli włókna naturalne jak np. bawełna i syntetyczne takie jak np. poliester. Włókna sztuczne np. wiskoza, powstają z naturalnego składnika, jakim jest celuloza drzewna, najczęściej z drzew iglastych, ale czasami również liściastych. Tą celulozę przetwarza się chemicznie i powstaje materiał, który w żadnej mierze nie jest „plastikiem”.

 

 

 

KONSERWACJA

 

Skóra jagnięca, cielęca, nappa międlona, licowa, barania:


- zabrudzenia usunąć gąbką lub szmatką zwilżoną w czystej wodzie, nie przemaczać!
- pozostawić do wyschnięcia w temp. pokojowej
- na oczyszczoną torbę można nanieść niewielką ilość pasty lub kremu do skór (prosimy zwracać uwagę na zalecenia producentów środków konserwujących, polecamy wcześniej sprawdzić na próbce skóry)
- delikatnie polerować miękką tkaniną
Nie stosować past samo nabłyszczających! Podszewki czyścić chemicznie.

 

Old Look, nubuk, welur, zamsz:

Nie stosować past i kremów!
- zabrudzenia delikatnie usunąć zwilżonym płótnem, nie przemaczać!
- pozostawić do wyschnięcia w temp. pokojowej
- w celu ożywienia koloru można nanieść specjalny środek koloryzujący do tego typu skór (pianka, aerozol)
- dla zabezpieczenia można nanieść impregnat do tego typu skór, ale należy pamiętać, że bardzo jasne kolory mogą być przyciemnione nawet przez bezbarwne impregnaty.

 

Materiały skóropodobne:

 

Nie używać środków chemicznych i detergentów zawierających alkohol, naftę, amoniak lub inne składniki żrące. Nie stosować różnego rodzaju rozpuszczalników ani preparatów woskujących.

- zabrudzenia usunąć gąbką lub szmatką zwilżoną w czystej wodzie z mydłem, nie przemaczać!

- pozostawić do wyschnięcia w temp. pokojowej

 

Materiały włókiennicze:

 

Nie należy stosować past ani kremów! Tkanina może nie zachować identycznego koloru oraz struktury na całej powierzchni (różnice wynikają z niejednorodności materiału). Nie należy ich prać w pralce ani czyścić chemicznie.

- zabrudzenia delikatnie usunąć zwilżonym płótnem, nie przemaczać!

- pozostawić do wyschnięcia w temp. pokojowej

 

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

 

1. Wyroby ze skór oraz innych materiałów należy chronić przed wysoką temperaturą, silnym nasłonecznieniem oraz przemoczeniem.

2. Skóra nie jest odporna na działanie potu, który może powodować odbarwienia na produkcie.

3. Nie należy narażać produktów na zbyt duże obciążenie i naprężenie materiału, które mogą powodować uszkodzenia wrażliwych elementów takich jak: rączki, paski, szelki.

4. Należy uważać na ostre i chropowate przedmioty, unikać długotrwałego ocierania o inne powierzchnie, które mogą powodować przetarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne.

5. Należy pamiętać o podatności wyrobów ze skór naturalnych na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zatłuszczenia, niemożliwe lub bardzo trudne do usunięcia. Do czyszczenia nie należy używać agresywnych środków czyszczących (past, kremów, itp.). Nie należy ich prać w pralce ani czyścić chemicznie. W celu pielęgnacji produktu można nanieść specjalny środek przeznaczony do konserwacji skór i materiałów. Należy pamiętać, że kolor produktu może zostać przyciemniony, rozjaśniony przez impregnaty, nawet bezbarwne. Zabrudzenia można delikatnie usunąć zwilżonym płótnem, ale nie przemaczać. Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

6. Produkty należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem dbając o ich prawidłowo konserwację. Podczas przechowywania galanterii należy umieścić ją w pokrowcach zapobiegających wnikaniu kurzu w głąb skóry i nie przygniatać aby się nie odkształcała; nie należy stosować pokrowców foliowych, ponieważ nie pozwalają one na wentylację.

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixel